hp-support-head-portlet

Actions
Loading...

HP Customer Support

hp-contact-secondary-navigation-portlet

Actions
Loading...

hp-share-print-widget-portlet

Actions
Loading...

hp-concentra-wrapper-portlet

Actions
Loading...

Komputery przenośne HP - Co to jest Blu-ray?

Ten dokument dotyczy komputerów przenośnych HP z zainstalowanym systemem Windows Vista.
Informacje na temat napędów optycznych
Większość komputerów posiada napęd optyczny do odczytu lub archiwizacji dużej ilości dokumentacji. Niektóre napędy potrafią odczytywać i zapisywać (wypalać) informacje na pustej płycie, a inne napędy mogą jedynie odczytywać informacje. Występują cztery różne typy napędów i płyt, które wykorzystują różne technologie:
  • CD – płyta kompaktowa
  • DVD - cyfrowa płyta wideo
  • HD-DVD - cyfrowa płyta wideo w wysokiej rozdzielczości (High Definition)
  • Blu-ray - technologia Blu-ray opatentowana przez Sony Corporation
 note:
W celu zapewnienia spójności w dokumencie nośnik określany jest mianem „płyta”.
Co to jest Blu-ray?
Płyta Blu-ray jest formą dysku optycznego. Wygląda ona tak samo jak płyta DVD, ale mieści do sześciu razy więcej danych niż standardowa płyta DVD. W związku z tym, że płyty Blu-ray mieszczą tak dużo informacji, mogą one zapewniać dźwięk i obraz w wysokiej rozdzielczości do odtwarzania na odbiornikach telewizyjnych HD oraz w systemach dźwięku przestrzennego. Natomiast standardowe płyty DVD do tego się nie nadają. W związku z tym, że płyty Blu-ray są formatowane w taki sposób, że odczyt możliwy jest za pomocą niebiesko-fioletowej wiązki laserowej o mniejszej długości fali niż w przypadku konwencjonalnej czerwonej wiązki laserowej stosowanej w standardowych odtwarzaczach DVD, płyty Blu-ray nie mogą być odczytywane przez standardowe odtwarzacze DVD.
Blu-ray jest nową, rozwijającą się technologią. Firma Sony udziela licencji na tę technologię kilku innym producentom, ale to właśnie Sony opracowała tę technologię oraz jej standardy.
Czy Blu-ray jest tym samym co HD-DVD?
Nie. To dwie całkowicie różne technologie. Te dwa formaty płyt nie są ze sobą zgodne. Technologia Blu-ray firmy Sona jest znacznie szerzej wykorzystywana przez producentów urządzeń multimedialnych.
Czy standard Blu-ray jest zgodny wstecznie?
Tak. Wszystkie napędy Blu-ray odczytują standardowe płyty DVD oraz płyty Blu-ray.
Czy mogę używać mojego komputera do odtwarzania płyt Blu-ray na moim telewizorze HDTV?
Tak, pod warunkiem, że dysponujesz napędem Blu-ray oraz odpowiednimi złączami i kablami HDMI.
Jak mogę sprawdzić, czy mój komputer będzie działać z plazmowym lub ciekłokrystalicznym (LCD) telewizorem HDTV?
Musisz przeczytać instrukcję obsługi oraz dane techniczne komputera oraz telewizora.
Czym różni się podłączanie komputera do telewizora HDTV i do zewnętrznego monitora?
Różnica najczęściej polega na ilości elementów oraz typie wymaganych kabli. Podczas łączenie się z zewnętrznym monitorem nie musisz się martwić o to, czy zawartość w wyższej rozdzielczości może być na nim odtwarzana, Monitor zewnętrzny może nawet nie być w stanie wyświetlać takiej treści.
Do podłączenia urządzenia z telewizorem HDTV najlepiej użyć kabla HDMI. Sprawdź, czy komputer i telewizor mają porty HDMI. Dostępne są również odpowiednie adaptery HDMI, jeśli komputer ma mniejszy port niż telewizor.
Oprócz tego, gdy podłączasz komputer do monitora, nie musisz martwić się o jakość dźwięku. Jeśli podłączasz komputer do telewizora HDTV, możesz również podłączyć system dźwięku przestrzennego, aby stworzyć pełnowartościowy zestaw kina domowego. Można to wykonać na wiele sposobów: Po pierwsze podłącz komputer do telewizora za pomocą kabli HDMI i użyj wyjścia TV (złącza HDMI, RCA) do odbiornika dźwięku przestrzennego. Po drugie możesz podłączyć kabel HDMI z komputera do odbiornika dźwięku przestrzennego, a następnie do telewizora (złącza HDMI, RCA). Wszystko to zależy od sprzętu oraz od dostępnych opcji.
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji systemu dźwiękowego.
Czy potrzebne są kable?
Urządzenie Blu-ray działa najlepiej, gdy sygnały audio i wideo są wyprowadzone do urządzenia wyjściowego, takiego jak HDTV, za pomocą kabla HDMI. Sprawdź, czy komputer i telewizor mają porty HDMI. Dostępne są również odpowiednie adaptery HDMI, jeśli komputer ma mniejszy port niż telewizor.
Płyty Blu-ray z reguły współpracują z urządzeniem wyjściowym, które nie obsługuje standardu HD (wysokiej rozdzielczości). Jednak każde element w całym systemie, który nie obsługuje zawartości w wysokiej rozdzielczości, czyli np. odtwarzacz, kable, TV lub monitor, będzie mieć wpływ na jakość obrazu. W zasadzie mamy do czynienia z regułą „najsłabszego ogniwa”. Jeśli masz konsolę Xbox 360, która odczytuje płyty w wysokiej rozdzielczości i jest podłączona do 52-calowego telewizora HDTV, z jakiegokolwiek powodu, za pomocą kabla S-Video, będziesz w stanie oglądać jedynie maksymalną rozdzielczość kabla S-Video. Natomiast jeśli masz tę samą konsolę Xbox podłączoną do telewizora innego niż HDTV, wtedy to telewizor nie będzie wyświetlić obrazu w wysokiej rozdzielczości.
Czy potrzebuję specjalnego oprogramowania?
Potrzebne będą odpowiednie sterowniki do obsługi napędu optycznego Blu-ray oraz kodery-dekodery audio i wideo do odczytania informacji zawartych na płycie Blu-ray. Koder-dekoder jest metodą szyfrowania i kompresowania informacji, a następnie deszyfrowania i dekompresji w celu wykorzystania materiału. To i inne oprogramowanie powinno być już zainstalowane w zakupionym komputerze przenośnym, jeśli posiada on napęd Blu-ray, natomiast aktualizacje systemu są zawsze dostępne na stronie Sterowniki i pliki do pobrania HP.
Czy można zapisywać dane na płytach Blu-ray?
Potrzebny będzie napęd do odczytu/zapisu Blu-ray oraz płyta BD-R na której można zapisać zawartość tylko jeden raz lub płyta BD-RE, na której można zapisywać wielokrotnie i usuwać zawartość. Pamiętaj, że tego typu płyty są jeszcze bardzo drogie, ponieważ zapotrzebowanie nie ukształtowało jeszcze cen na optymalnym poziomie.
Im starszy jest Twój odtwarzacz Blu-ray, tym bardziej prawdopodobne, że nie będzie on w stanie kopiować legalnie zawartości do innego urządzenia.
Jakiego typu zabezpieczenie przed kopiowaniem posiada płyta Blu-ray?
Blu-ray wykorzystuje system AACS (Advanced Access Content System) do zabezpieczenia zawartości na płytach. Wcześniej sprzedawane odtwarzacze Blu-ray prawdopodobnie nie posiadały w pełni ukończonej wersji tego systemu i w związku z tym nie są prawdopodobnie w stanie wykonywać legalnych kopii zawartości płyty. Płyta Blu-ray posiada dodatkowe zaawansowane warstwy zabezpieczeń, takich jak Digital Rights Management (DRM), o których nie wie większość użytkowników, ponieważ poszczególne warstwy współpracują ze sobą w sposób dyskretny.
Co to jest Digital Rights Management (DRM)?
Cyfrowe zarządzanie prawami (DRM) to jedna z licznych technologii, które pomagają chronić prawa autorskie w zakresie zawartości o usług na nośnikach cyfrowych. Jeśli konsumenci chcą używać programu, płyty DVD z muzyką, plików MP3 lub gry wideo, muszą również zakupić licencję. Większość licencji stanowi część transakcji zakupu danego nośnika.
Możliwość kopiowania posiadanego nośnika może być w dużym stopniu ograniczona warunkami umowy licencyjnej. Na przykład, jeśli legalnie pobrałeś plik MP3 z serwisu plików, umowa licencyjna może zastrzegać możliwość skopiowania tego pliku na jeden odtwarzacz MP3 oraz na określoną liczbę komputerów. Jednak nie będziesz mógł nagrać tego pliku MP3 na płycie i odtwarzać jej w swoim napędzie Blu-ray.
Czy standard Blu-ray ma różne formaty w zależności od regionu?
Tak. Tak jak w przypadku płyt DVD, płyta Blu-ray jest z reguły zakodowana dla danego regionu i w związku z tym będzie można odtwarzać ją jedynie za pomocą odtwarzacza przeznaczonego dla danego regionu. Regiony geograficzne nieznacznie różnią się od regionów kodowania DVD i zostały przedstawione poniżej.
  • A. Ameryka Północna, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Japonia, Tajwan, Korea Północna, Korea Południowa, Hong Kong oraz Azja Południowo-Wschodnia.
  • B. Większość Europy, Grenlandia, Terytoria Francuskie, Bliski Wschód, Afryka, Australia i Nowa Zelandia oraz Oceania.
  • C: Indie, Bangladesz, Nepal, Chiny kontynentalne, Pakistan, Rosja, Ukraina, Białoruś, Azja Środkowa ora Południowa.
Co to jest minipłyta Blu-ray?
Minipłyta Blu-ray ma średnicę około 8 cm i jest przeznaczona do użytku w kamerach wideo oraz innych urządzeniach rejestrujących.

hp-feedback-input-portlet

Actions
Loading...

hp-online-communities-portlet

Actions
Loading...

Ask the community!


Support Forum

Support Forum

Join the conversation! Find Solutions, ask questions, and share advice with other HP product owners. Visit now


hp-feedback-banner-portlet

Actions
Loading...

hp-country-locator-portlet

Actions
Loading...
Country: Flag United States

hp-detect-load-my-device-portlet

Actions
Loading...