hp-support-head-portlet

Actions
Loading...

HP Support

hp-contact-secondary-navigation-portlet

Actions
Loading...

hp-share-print-widget-portlet

Actions
Loading...

hp-concentra-wrapper-portlet

Actions
Loading...

Komputery przenośne HP - Co to jest Blu-ray?

Ten dokument dotyczy komputerów przenośnych HP z zainstalowanym systemem Windows Vista.
Informacje na temat napędów optycznych
Większość komputerów posiada napęd optyczny do odczytu lub archiwizacji dużej ilości dokumentacji. Niektóre napędy potrafią odczytywać i zapisywać (wypalać) informacje na pustej płycie, a inne napędy mogą jedynie odczytywać informacje. Występują cztery różne typy napędów i płyt, które wykorzystują różne technologie:
  • CD – płyta kompaktowa
  • DVD - cyfrowa płyta wideo
  • HD-DVD - cyfrowa płyta wideo w wysokiej rozdzielczości (High Definition)
  • Blu-ray - technologia Blu-ray opatentowana przez Sony Corporation
 note:
W celu zapewnienia spójności w dokumencie nośnik określany jest mianem „płyta”.
Co to jest Blu-ray?
Płyta Blu-ray jest formą dysku optycznego. Wygląda ona tak samo jak płyta DVD, ale mieści do sześciu razy więcej danych niż standardowa płyta DVD. W związku z tym, że płyty Blu-ray mieszczą tak dużo informacji, mogą one zapewniać dźwięk i obraz w wysokiej rozdzielczości do odtwarzania na odbiornikach telewizyjnych HD oraz w systemach dźwięku przestrzennego. Natomiast standardowe płyty DVD do tego się nie nadają. W związku z tym, że płyty Blu-ray są formatowane w taki sposób, że odczyt możliwy jest za pomocą niebiesko-fioletowej wiązki laserowej o mniejszej długości fali niż w przypadku konwencjonalnej czerwonej wiązki laserowej stosowanej w standardowych odtwarzaczach DVD, płyty Blu-ray nie mogą być odczytywane przez standardowe odtwarzacze DVD.
Blu-ray jest nową, rozwijającą się technologią. Firma Sony udziela licencji na tę technologię kilku innym producentom, ale to właśnie Sony opracowała tę technologię oraz jej standardy.
Czy Blu-ray jest tym samym co HD-DVD?
Nie. To dwie całkowicie różne technologie. Te dwa formaty płyt nie są ze sobą zgodne. Technologia Blu-ray firmy Sona jest znacznie szerzej wykorzystywana przez producentów urządzeń multimedialnych.
Czy standard Blu-ray jest zgodny wstecznie?
Tak. Wszystkie napędy Blu-ray odczytują standardowe płyty DVD oraz płyty Blu-ray.
Czy mogę używać mojego komputera do odtwarzania płyt Blu-ray na moim telewizorze HDTV?
Tak, pod warunkiem, że dysponujesz napędem Blu-ray oraz odpowiednimi złączami i kablami HDMI.
Jak mogę sprawdzić, czy mój komputer będzie działać z plazmowym lub ciekłokrystalicznym (LCD) telewizorem HDTV?
Musisz przeczytać instrukcję obsługi oraz dane techniczne komputera oraz telewizora.
Czym różni się podłączanie komputera do telewizora HDTV i do zewnętrznego monitora?
Różnica najczęściej polega na ilości elementów oraz typie wymaganych kabli. Podczas łączenie się z zewnętrznym monitorem nie musisz się martwić o to, czy zawartość w wyższej rozdzielczości może być na nim odtwarzana, Monitor zewnętrzny może nawet nie być w stanie wyświetlać takiej treści.
Do podłączenia urządzenia z telewizorem HDTV najlepiej użyć kabla HDMI. Sprawdź, czy komputer i telewizor mają porty HDMI. Dostępne są również odpowiednie adaptery HDMI, jeśli komputer ma mniejszy port niż telewizor.
Oprócz tego, gdy podłączasz komputer do monitora, nie musisz martwić się o jakość dźwięku. Jeśli podłączasz komputer do telewizora HDTV, możesz również podłączyć system dźwięku przestrzennego, aby stworzyć pełnowartościowy zestaw kina domowego. Można to wykonać na wiele sposobów: Po pierwsze podłącz komputer do telewizora za pomocą kabli HDMI i użyj wyjścia TV (złącza HDMI, RCA) do odbiornika dźwięku przestrzennego. Po drugie możesz podłączyć kabel HDMI z komputera do odbiornika dźwięku przestrzennego, a następnie do telewizora (złącza HDMI, RCA). Wszystko to zależy od sprzętu oraz od dostępnych opcji.
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji systemu dźwiękowego.
Czy potrzebne są kable?
Urządzenie Blu-ray działa najlepiej, gdy sygnały audio i wideo są wyprowadzone do urządzenia wyjściowego, takiego jak HDTV, za pomocą kabla HDMI. Sprawdź, czy komputer i telewizor mają porty HDMI. Dostępne są również odpowiednie adaptery HDMI, jeśli komputer ma mniejszy port niż telewizor.
Płyty Blu-ray z reguły współpracują z urządzeniem wyjściowym, które nie obsługuje standardu HD (wysokiej rozdzielczości). Jednak każde element w całym systemie, który nie obsługuje zawartości w wysokiej rozdzielczości, czyli np. odtwarzacz, kable, TV lub monitor, będzie mieć wpływ na jakość obrazu. W zasadzie mamy do czynienia z regułą „najsłabszego ogniwa”. Jeśli masz konsolę Xbox 360, która odczytuje płyty w wysokiej rozdzielczości i jest podłączona do 52-calowego telewizora HDTV, z jakiegokolwiek powodu, za pomocą kabla S-Video, będziesz w stanie oglądać jedynie maksymalną rozdzielczość kabla S-Video. Natomiast jeśli masz tę samą konsolę Xbox podłączoną do telewizora innego niż HDTV, wtedy to telewizor nie będzie wyświetlić obrazu w wysokiej rozdzielczości.
Czy potrzebuję specjalnego oprogramowania?
Potrzebne będą odpowiednie sterowniki do obsługi napędu optycznego Blu-ray oraz kodery-dekodery audio i wideo do odczytania informacji zawartych na płycie Blu-ray. Koder-dekoder jest metodą szyfrowania i kompresowania informacji, a następnie deszyfrowania i dekompresji w celu wykorzystania materiału. To i inne oprogramowanie powinno być już zainstalowane w zakupionym komputerze przenośnym, jeśli posiada on napęd Blu-ray, natomiast aktualizacje systemu są zawsze dostępne na stronie Sterowniki i pliki do pobrania HP.
Czy można zapisywać dane na płytach Blu-ray?
Potrzebny będzie napęd do odczytu/zapisu Blu-ray oraz płyta BD-R na której można zapisać zawartość tylko jeden raz lub płyta BD-RE, na której można zapisywać wielokrotnie i usuwać zawartość. Pamiętaj, że tego typu płyty są jeszcze bardzo drogie, ponieważ zapotrzebowanie nie ukształtowało jeszcze cen na optymalnym poziomie.
Im starszy jest Twój odtwarzacz Blu-ray, tym bardziej prawdopodobne, że nie będzie on w stanie kopiować legalnie zawartości do innego urządzenia.
Jakiego typu zabezpieczenie przed kopiowaniem posiada płyta Blu-ray?
Blu-ray wykorzystuje system AACS (Advanced Access Content System) do zabezpieczenia zawartości na płytach. Wcześniej sprzedawane odtwarzacze Blu-ray prawdopodobnie nie posiadały w pełni ukończonej wersji tego systemu i w związku z tym nie są prawdopodobnie w stanie wykonywać legalnych kopii zawartości płyty. Płyta Blu-ray posiada dodatkowe zaawansowane warstwy zabezpieczeń, takich jak Digital Rights Management (DRM), o których nie wie większość użytkowników, ponieważ poszczególne warstwy współpracują ze sobą w sposób dyskretny.
Co to jest Digital Rights Management (DRM)?
Cyfrowe zarządzanie prawami (DRM) to jedna z licznych technologii, które pomagają chronić prawa autorskie w zakresie zawartości o usług na nośnikach cyfrowych. Jeśli konsumenci chcą używać programu, płyty DVD z muzyką, plików MP3 lub gry wideo, muszą również zakupić licencję. Większość licencji stanowi część transakcji zakupu danego nośnika.
Możliwość kopiowania posiadanego nośnika może być w dużym stopniu ograniczona warunkami umowy licencyjnej. Na przykład, jeśli legalnie pobrałeś plik MP3 z serwisu plików, umowa licencyjna może zastrzegać możliwość skopiowania tego pliku na jeden odtwarzacz MP3 oraz na określoną liczbę komputerów. Jednak nie będziesz mógł nagrać tego pliku MP3 na płycie i odtwarzać jej w swoim napędzie Blu-ray.
Czy standard Blu-ray ma różne formaty w zależności od regionu?
Tak. Tak jak w przypadku płyt DVD, płyta Blu-ray jest z reguły zakodowana dla danego regionu i w związku z tym będzie można odtwarzać ją jedynie za pomocą odtwarzacza przeznaczonego dla danego regionu. Regiony geograficzne nieznacznie różnią się od regionów kodowania DVD i zostały przedstawione poniżej.
  • A. Ameryka Północna, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Japonia, Tajwan, Korea Północna, Korea Południowa, Hong Kong oraz Azja Południowo-Wschodnia.
  • B. Większość Europy, Grenlandia, Terytoria Francuskie, Bliski Wschód, Afryka, Australia i Nowa Zelandia oraz Oceania.
  • C: Indie, Bangladesz, Nepal, Chiny kontynentalne, Pakistan, Rosja, Ukraina, Białoruś, Azja Środkowa ora Południowa.
Co to jest minipłyta Blu-ray?
Minipłyta Blu-ray ma średnicę około 8 cm i jest przeznaczona do użytku w kamerach wideo oraz innych urządzeniach rejestrujących.

hp-feedback-input-portlet

Actions
Loading...

hp-online-communities-portlet

Actions
Loading...

Prefer to troubleshoot on your own?

Consumer Community

Consumer Community

Join the conversation! Find Solutions, ask questions, and share advice with other HP product owners. Visit now >

Enterprise Business Community

Enterprise Business Community

Join HP's community of business and IT professionals to help solve problems, exchange ideas, and learn best practices from your peers. Worldwide discussions in English. Visit now >


hp-feedback-banner-portlet

Actions
Loading...

hp-country-locator-portlet

Actions
Loading...
Country: United States

hp-detect-load-my-device-portlet

Actions
Loading...