Assistance HP

hp-contact-secondary-navigation

Actions
Chargement...

hp-share-print-widget

Actions
Chargement...

Kablosuz Klavye ve Fare ile İlgili Sorunları Giderme

Bu belge, kablosuz klavyesi ve faresi olan HP ve Compaq Masaüstü Bilgisayarlarıyla ilgilidir.
Kablosuz klavyelerle ve farelerle ilgili çeşitli sorunları çözmek için bu belgedeki adımları uygulayabilirsiniz.
 Remarque :
Bu belge, kablosuz klavyede ve işaretleme cihazlarında (farenin çoğul terimi) en çok karşılaşılan sorunlardan bazıları için çözüm sağlar. Belirtileri aşağıdaki listede görmüyorsanız veya klavyeniz kablosuz değilse, aşağıdaki destek belgelerinden birisini kullanın:
Figure : Kablosuz fare ve klavye ürün örnekleri
Kablosuz fare ve klavye ürünleri.
 Remarque :
Kablosuz optik fare, kullanılmadığı zamanlarda yanıp sönebilir. Bu, farenin normal çalışma şeklidir.
Kablosuz klavye veya fare çalışmıyor
Kablosuz fareniz veya klavyeniz çalışmıyorsa, fare ve/veya klavye çalışana kadar her adımdan sonra fare ve klavyeyi kontrol ederek sırayla her bir adımı uygulayın:
 Remarque :
Bilgisayarınızı ilk defa kuruyorsanız ve kablosuz fareniz ve klavyeniz çalışmıyorsa bilgisayarın kutusunda küçük bir kablosuz USB alıcısı olup olmadığına bakın. Bu USB cihazı bazı HP All-in-One bilgisayarlarda önceden yüklenmiştir ve ek bir kurulum gerektirmez.
 1. Mümkünse, USB alıcısını bilgisayardaki açık bir USB bağlantı noktasına takın.
   Remarque :
  Alıcı, kablosuz sinyalleri klavye ve fareden alıp verileri bilgisayara aktaran donanımdır. Çoğu alıcılar bir USB bağlantı noktasına ya doğrudan ya da bir kablo ile bağlanırlar; ama bazı alıcılar bir PS/2 bağlantı noktasına bağlanırlar.
   Remarque :
  HP Envy Recline 23/27 ve HP ENVY TouchSmart 27 bilgisayarlarda, önceden yüklenmiş bir kablosuz klavye ve fare alıcısı bulunur.
 2. Farenin alt kısmında Açma/Kapama düğmesi varsa, düğmesi Açık konuma getirin.
 3. Bilgisayarı yeniden başlatın. Açıp kapama, sorunun en azından geçici olarak çözülmesini sağlayabilir; böylelikle de diğer sorun çözme adımları uygulanabilir.
 4. Fareyi veya klavyeyi alıcı'nın yakınına getirin. Klavye ve farenin alıcının en fazla 30 cm uzağında olduğundan emin olun. Alıcı kabloluysa, aynı seviyede olan bir yüzey üzerine, fare ve klavyenin yakınına koyun.
  Figure : Kablosuz aygıtların tipik yerleşimi
  Kablosuz cihazların tipik yerleşimi.
 5. Pilleri değiştirirken eski pillerin yerine kullanılmamış alkalin pil takın ve pilleri doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Fare veya klavye çalışmıyorsa, fare/klavye yazılımı pillerin şarjının hala dolu olduğunu gösterse bile pilleri değiştirin.
  Pilleri çıkarmak için pil kapağını çıkarın. Klavyelerde, pil kapağı klavyenin alt kısmındadır. Pilleri değiştirirken, pil bölmesinin yanındaki veya pil kapağının üstündeki pozitif işaretine (artı işareti +) dikkat edin. Pilin pozitif ucunun pil bölmesinin pozitif tarafına yerleştirildiğinden emin olun.
  Figure : Pili yerleştirme örnekleri - sizin farenizde farklı olabilir
  Pilleri fareye yerleştirme
 6. Kablosuz klavye ve fare bağlantılarını yeniden eşitleyin.
  • Bağlan düğmesi olmayan alıcılar için klavye ve fare bağlantılarını yeniden eşitleyin.
   Klavyeyi ve/veya fareyi yeniden eşitlemek, cihazların yeni kimlik numaraları kullanarak alıcıya yeniden bağlanmasını sağlar.
    Remarque :
   Aşağıdaki bağlantı sürecinin 60 saniye içinde tamamlanması zorunludur. Bu süreç 60 saniye içinde tamamlanamazsa, yeniden başlayın.
   Figure : Bağlan düğmesi olmayan kablosuz alıcı
    Bağlan düğmesi olmayan kablosuz USB alıcı
   1. USB alıcısını USB yuvasından çıkarın.
   2. 10 saniye bekleyin ve sonuna kadar gidecek şekilde alıcıyı yerine geri itin. Alıcının üstündeki etkinlik ışığı, 5 saniye içinde gelmeli ve sonra gitmeli.
   3. Alıcının etkinlik ışığı söndüğünde, etkinlik ışığı tekrar yanana kadar klavyenin altındaki bağlan düğmesini basılı tutun. Düğmeyi bıraktıktan sonra, düğmenin basılı kalmadığından emin olun.
   4. Alıcının üzerindeki etkinlik ışığı yanana kadar, farenin alt kısmındaki bağlantı düğmesine basın ve düğmeyi basılı tutun. Düğmeyi bıraktıktan sonra, düğmenin basılı kalmadığından emin olun.
     Remarque :
    Sıfırlama işleminden sonra sorunlar devam ederse VE yakında farklı bir kablosuz klavye veya fare varsa, klavye veya fare düğmesini on saniye basılı tutarak bu adımları yeniden uygulayın. Bu işlemi yaptığınızda, diğer klavye veya fare aynı numarayı kullanıyorsa, klavyeye veya fareye yeni bir kimlik numarası verilir.
  • Bağlan düğmesi olan alıcılar için klavye ve fare bağlantılarını yeniden eşitleyin.
   Klavyeyi ve/veya fareyi yeniden eşitlemek, cihazların yeni kimlik numaraları kullanarak alıcıya yeniden bağlanmasını sağlar.
    Remarque :
   Aşağıdaki bağlantı sürecinin 60 saniye içinde tamamlanması zorunludur. Bu süreç 60 saniye içinde tamamlanamazsa, yeniden başlayın.
   1. Alıcı takılıyken, alıcı üzerindeki Bağlan düğmesine, etkinlik göstergesi olan LED ışığı yanıp sönmeye başlayana kadar basın.
     Figure : Bağlan düğmesi olan kablosuz alıcı örneği
      Kablosuz alıcı resmi.
    1. Bağlan düğmesi ve LED etkinlik ışığı
     Figure : Bağlan düğmesi olan kablosuz alıcıya başka bir örnek
     Bağlan düğmesi olan başka bir kablosuz alıcı
    1. Bağlan düğmesi
   2. Alıcının üzerindeki etkinlik ışığının yanıp sönmesi durana kadar, klavyenin alt kısmındaki bağlantı düğmesine basın ve düğmeyi basılı tutun. Düğmeyi bıraktıktan sonra, düğmenin basılı kalmadığından emin olun.
   3. Etkinlik ışığı yanıp sönmeye başlayana kadar alıcının üzerindeki Bağlan düğmesine basın.
   4. Alıcının üzerindeki etkinlik ışığının yanıp sönmesi durana kadar, farenin alt kısmındaki düğmeye basın ve düğmeyi basılı tutun. Bağlan düğmesinin basılı konumda kalmadığından emin olun.
     Remarque :
    Sıfırlama işleminden sonra sorunlar devam ederse VE yakında farklı bir kablosuz klavye veya fare varsa, klavye veya fare düğmesini on saniye basılı tutarak bu adımları yeniden uygulayın. Bu işlemi yaptığınızda, diğer klavye veya fare aynı numarayı kullanıyorsa, klavyeye veya fareye yeni bir kimlik numarası verilir.
 7. Ekranda klavye hata mesajları görüntülenirse klavyeyi kullanabilmek için önce eski klavye yazılımını kaldırmanız gerekir (görüntülenmezse bir sonraki adıma geçin). İşletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki adımları takip edin:
  Windows 8'de, başlangıç ekranından, denetim masasıgirin Programlar, Programlar ve Özellikler, öğesine tıklayın ve klavyeyle ilgili tüm programları kaldırın.
  Windows 7 veya Vista'da, Başlat, Denetim Masası, Programlar ve Özellikler öğesine tıklayın ve klavyeyle ilgili tüm programları kaldırın.
  Windows XP'de, Başlat, Denetim Masası, Program Ekle/Kaldır öğesine tıklayın ve klavyeyle ilgili tüm programları kaldırın.
  Eski yazılım kaldırıldıktan sonra aşağıdaki adımları kullanın:
  1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  2. Windows klavyeyi algıladığında, herhangi bir yeni klavye yazılımını yükleyin.
 8. Sorun devam ederse, klavye ve farenin düzgün çalıştığını bildiğiniz zamana geri dönmek için Microsoft Sistem Geri Yüklemeyi kullanın:
 9. Klavye ve farenin HP veya Compaq bilgisayarınızla geldiyse, orijinal sürücüleri geri yükleyin. Daha fazla bilgi için aşağıdaki HP Destek belgelerinden birini kullanın:
 10. HP klavye ve farenin varsa, klavye ve fare sürücüsünü HP Web sitesinden indirip yükleyin. Klavye veya fare üzerindeki model numarasını bulun. Sürücüyü indirmek için HP Yazılım İndirme Sayfası'na gidin.
  HP veya Compaq tarafından sağlanmamış bir klavye ve fareniz varsa, sürücüler için üreticinin web sitesini kontrol edin.
 11. Bilgisayar, bu bölümde verilen adımlar uygulandıktan sonra, klavyeyi ve fareyi tutarlı şekilde tanıyamıyorsa, bilgisayar için BIOS indirip güncelleyin.
 12. Sorun devam ederse, klavye, fare ve alıcıyı başka bir bilgisayara takın. Klavye ve fare o bilgisayarda çalışmıyorsa, donanım takımındaki (fare, klavye ve alıcı) öğelerden biri arızalı olabilir veya diğer cihazlarla eşleşen sinyalleri iletmiyor olabilir. Cihazların değiştirilmeleri gerekebilir.
   Remarque :
  Bazı cihazlar yalnızca bir takım olarak birlikte çalışırlar ve yalnızca bir cihaz bile arızalı olsa tüm cihaz takımını değiştirmek gerekebilir.
Fare iyi izlemiyor (atlıyor)
Fare imleci iyi izlemiyor ve fare hareket ettiğinde sık sık duruyorsa, aşağıdakileri deneyin:
 • Farenin kullanıldığı yüzeyi değiştirin. Fareyi, açık renkli bir fare altlığı veya beyaz bir kağıt sayfa üzerine koyun ve nasıl çalıştığını kontrol edin. Kablosuz fareyi ışın geçirmez (diğer tarafın görünmediği) bir yüzey üzerinde kullanın. Kablosuz fare; cam, oluklu, yarı saydam (içinden ışık geçebilen), yansıtıcı veya şeffaf yüzeyler üzerinde düzgün çalışmayabilir.
 • Pilleri değiştirin. Pil erişim kapağını çıkarın ve pilleri değiştirin.
 • Nemli bir bez veya pamuklu bir bez kullanarak farenin altındaki küçük plastik merceği silin.
 • Fareyi alıcının yakınına getirin. Farenin, alıcıya en fazla 30 cm uzaklıkta olduğundan emin olun.
 • Klavye, fare ve alıcı arasındaki diğer nesneleri, özellikle de hoparlörleri alın.
 • Fareyi ve klavyeyi büyük metal yüzeylerin bulunduğu bir yerde kullanıyorsanız, büyük metal yüzeyleri kaldırın alıcı, fare ve klavyeyi metal yüzeyden uzaklaştırarak başka bir yere koyun.
Tuşlar yazmıyor, karakterler birkaç saniye sonra görünüyor veya yazarken yanlış karakterler çıkıyor
Tuşlar yazmıyor
Tuşlar yazmıyorsa kablosuz sinyal muhtemelen zayıftır. Sinyal alımını artırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.
 1. Klavyeyi alıcının yakınına getirin. Klavye ve farenin alıcının en fazla 30 cm uzağında olduğundan emin olun.
 2. Pilleri değiştirin. Klavyenin alt kısmındaki pil kapağını çıkarın ve pilleri değiştirin.
 3. İletişimi farklı bir aygıtın engelleyip engellemediğinden emin olmak için, kablosuz aygıtları kullandığınız yerde yeni kullanılmaya başlanan kablosuz aygıtları bulunduğunuz ortamdan çıkarın. Böyle bir engel varsa, aygıtı mümkünse farklı bir frekansa ayarlayın veya fareyi ve klavyeyi alıcıyla yeniden eşleştirin. Yeniden eşitlemek için bkz. adım, kablosuz klavye ve fare bağlantılarını yeniden eşitleyin.
 4. Klavye, fare ve alıcı arasındaki diğer nesneleri, özellikle de hoparlörleri alın.
 5. Fareyi ve klavyeyi büyük metal yüzeylerin bulunduğu bir yerde kullanıyorsanız, büyük metal yüzeyleri kaldırın veya alıcı, fare ve klavyeyi metal yüzeyden uzak başka bir yere koyun.
Tuşlar yazmıyorsa kablosuz sinyal muhtemelen zayıftır. Sinyal alımını artırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.
Karakterler saniyeler sonra görünüyor
Bir tuşa bastıktan sonra yazdığınız karakterin bir saniye gecikmeyle çıkması, iletişimde/yazılımda meydana gelen bir gecikme veya ara belleğe alma sorunu olduğu anlamına gelir. Kablosuz klavye iletişimi, bulunduğunuz yerdeki diğer iletişim aygıtlarından etkilenebilir. Bilgisayar, virüs taraması gibi diğer düşük seviyeli görevleri yerine getirmekle meşgul olduğunda da yanıt almada gecikme olabilir. Bu sorunu gidermek için işletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki HP destek belgelerinden birindeki talimatları kullanın:
Yazarken yanlış karakterler çıkıyor
Bilgisayarın yanlış dil için karakterler görüntülemesi mümkündür. Klavye dilini değiştirmek için işletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki HP destek belgelerinden birindeki talimatları kullanın:
Tuşlara basılı tutulduğunda tekrarlanan karakterler görüntüleniyor
Filtre Tuşları bilgisayarın kısa süreliğine veya art arda yapılan tuş vuruşlarını işlemesini durdurur. Filtre Tuşlarını etkinleştirerek, bir tuş basılı tutulduğunda tuşun yinelenme hızını da düşürebilirsiniz.
Filtre tuşlarını açmak için filtre tuşları ile ilgili bölümü bulun ve işletim sisteminize bağlı olarak HP'nin mevcut bulundurduğu aşağıdaki HP destek belgelerinden birindeki talimatları kullanın:
Bir tuş takılı kalmış
Bir tuş aşağı konumda takılı kalmışsa, klavyeyi değiştirmeniz gerekmeyebilir. Takılı bir tuş için aşağıdaki talimatları kullanın:
 Remarque :
Bu talimatlar, entegre dizüstü bilgisayar klavyeleri için değildir.
 1. Klavyeniz hala garanti altında ise ve tuş takılı kalırsa tuşu çıkarmadan önce klavyenin değiştirilip değiştirilmeyeceğini sormak için HP ile irtibata geçin. Klavyenin içerisine girmiş sıvı ya da başka maddelerden dolayı tuş takılı kalırsa, klavyeyi kurtarmak için tuşun temizlenmesi tek seçenek olabilir.
   Remarque :
  Tek başına tuşu değiştirmek çok zor olabileceği için, eğer Touch IQ serisi bilgisayarlarda kullanılanlar gibi ince kablosuz bir klavye ise, klavyeyi değiştirmeyi hesaba katın.
 2. Kendiniz temizlemeye karar verirseniz, üzerinde çalışmaya başlamadan önce klavyeyi kapatın.
 3. Tuşun altına bir tereyağı bıçağı (veya benzer bir alet) takın ve yukarı kaldırın.
 4. Tuşun altını temizlemek için alkollü bir pamuk çubuk kullanın ve klavyedeki tuş yuvasını temizleyin.
   Remarque :
  Boşluk ve Return tuşları gibi daha uzun tuşlarda bulunan küçük metal destek çubuğunu takın. Tuşu klavyeye yerleştirmeden önce bu çubuğun, tuşa ve klavyeye takılması gerekir.
 5. Tuşu yerine oturtarak geri takın.
Figure : Takılı kalan bir tuşu çıkarıp temizleme
Takılı kalmış bir tuşu çıkarma
Pil ömrünü uzatma
Klavye ve fare pillerinizin ömrünü uzatmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:
 • Kullanılmadığında, klavyeyi ve fareyi alıcının yakınında tutun.
 • Pilleri değiştirirken alkalin piller kullanın. Yeniden şarj edilebilen piller veya diğer tipteki piller, uzun süre kullanılamayabilir.
 • Fareyi, cam bir yüzey üzerinde kullanmayın.
 • Fareyi, koyu renkli bir yüzey üzerinde kullanmayın. Bunun yerine, fareyi açık renkli mat bir yüzey üzerinde kullanın.
 • Farenin Açma/Kapama düğmesi varsa, bilgisayarın uzun bir süre (30 dakika veya daha uzun) boyunca kullanılmadığı durumlarda düğmeyi Kapalı konuma getirdiğinizden emin olun.
  Figure : Bazı farelerin alt kısmındaki Açma/Kapama düğmesi (tüm kablosuz farelerde bu özellik yoktur)
  Kablosuz fare üzerindeki Açma/Kapama düğmesi

hp-online-communities

Actions
Chargement...
Communautés d'utilisateurs

Communautés d'utilisateurs

Prenez part aux conversations ! Trouvez des solutions, posez des questions et partagez des conseils avec d'autres propriétaires de produits HP. Visiter maintenant >


Contact HP

Contacter HP

Laissez HP vous aider à trouver la réponse ou à identifier un centre de maintenance. Nous contacter >

Pays : France